Bilim Uzay

27 bin yıllık bir yörüngeye sahip gezegen keşfedildi!

Trust fund Tumblr fixie, hoodie flannel dreamcatcher lomo hella jean shorts. Chambray Carles aesthetic, you probably haven't heard of them wolf umami gastropub mlkshk heirloom iPhone leggings brunch Etsy Thundercats biodiesel.

Galakside yüzlerce sayıda gezegen bulunmaktadır. Bu gezegenlerin yalnızca 7 tanesi insanlar tarafından bilinmektedir. Bu gezegenlerden her biri farklı yörüngelerde yer almaktadır. Farklı yörüngelerde yer almaları nedeniyle güneş etrafındaki hızları da faklı olmaktadır. Bu bağlamda Dünya güneş etrafındaki çevrimini 365 günde tamamlarken, Mars gezegeni ise yaklaşık olarak 680 günde çevrimini tamamlamaktadır. Jüpiter gibi büyük olan gezegenler ise 11 yıl ile 160 yıl arasında çevrimini tamamlamaktadır. Bilim adamlarının son araştırmaları sonucunda,  27 bin yıllık bir yörüngeye sahip gezegen keşfedildi! Bu gezegen bütün bilim adamlarını hayrete düşürmüştür.

Keşfedilen Yeni Gezegenin Yapısı

Söz konusu gezegen Dünya’dan 1200 ışık yolu uzakta bulunmaktadır. Bu gezegen güneş etrafındaki tam dönüşünü 27 bin yılda tamamlamaktadır. Bilim adamları bu konuda çok önemli bir farka dikkat çekmektedir. Bu gezegen ile aynı yörüngede bulunan ve aynı büyüklükte bir gezegen söz konusu çevrimini 11 günden az bir sürede tamamlamaktadır. Bilim adamları bu konuda faklı teoriler ortaya koymuşsa da tam olarak kanıtlamış bir teori yoktur.

Gezegenin Adı ve Konumu

Gök bilimciler yeni keşfedilen gezegeni CVSO 30b olarak tanımlamıştır. Bu isim Nasa yetkililerinin gerçekleştirmiş olduğu bir projeden gelmektedir. Bilim adamları söz konusu gezegenin ana yıldıza yani, güneşe olan uzaklığını 1.2 milyon kilometre olarak bulmuştur. Boyut olarak ta Jüpiter’in 5-6 katı olan bu gezegen sıcak Jüpiter olarak ta adlandırılmaktadır.

Gezegende Yaşam

Bilim adamları gezegende yaşam arayışını çok saçma olacağını belirmiştir. Çünkü bu gezegenin güneşe olan mesafesi çok yakın olduğundan, yaşanan sıcaklık ile bir canlının yaşam fonksiyonları yerine getirilememektedir. Bu sebepten ötürü yetkililer gezegende canlı arayışı yerine, gezegenin dönüş hızı ile ilgilenmektedir.