Bilim Uzay

HESSDALEN IŞIKLARININ SIRRI NEDİR?

Norveç’in Hessdalen vadisinde sıkça görülen yıldırım topları adı verilen bu ışıklar, atmosferik ve elektriksel bir Fenomendir. Boyutları nohut büyüklüğünden bir kaç metreye kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Genellikle gök gürültüsü ile bağlantılı olduğu söylenmekte ancak yıldırımların bir anlık parlamalarından çok daha uzun süreli gözükmektedir. Çok az sayıda rastlansa da bazı yıldırım toplarının, ölümcül sonuçlara yol açabilecek şekilde patlayabileceği ve bu patlama sonunda kükürt kokusu bıraktığı bahsedilmektedir.

 Hessdalen, vadisinde görülen bu olağanüstü ışık oyunu şuana kadar dünyanın hiç bir yerinde görülemedi, bu ışıklar 1940 yılından beri bu vadide izlenebiliyor, birçok bilim adamı ve araştırmacı bu olay üzerinde araştırmalar yapmış olmasına rağmen ortaya tatmin edici bir açıklama getirilememiştir ve araştırmalar hala günümüzde devam etmektedir. Araştırmaya katılan bilim adamları, bu ışıkları gözlemlemek için 0 derecenin altında çalışmak zorunda kalıyorlar çünkü bu ışıklar sadece kış aylarında gözlemlenebilmektedir.

 Hessdalen projesi adı altında yapılan araştırmalar ışığın en yoğun olarak gözlemlendiği yerde devam etmektedir, ancak ulaşımın o bölgeye zor olmasından dolayı haftada ancak bir veya iki defa yapılabiliyor. Yapılan derin araştırmalar sonucunda bu ışıkların iyonlaşmış plazmalar olduğu belirlenmiş ve birçok renkli fotoğrafı çekilmiştir. Ancak her ne kadar ışıkların iyonlaşmış plazmalar olduğu anlaşılsa da kökeni halen tam bilinmemektedir.