Uzay

James Webb Teleskopunun Son Testleri Yapılıyor

Bilim adamları farklı bir çalışmaya başlarlarken Hubble’ın varisi olacak yeni nesil bir teleskopun montajını da hazırladılar. NASA mühendisleri de yaptıkları açıklamada James Webb teleskopunun son testleri yapılıyor şeklinde de konuşmaların doğruluğunu da onayladılar. 6.5 metrelik aynaları ile Hubble’in neredeyse iki katı olan bu teleskop 2018’deki fırlatılışından önce yapılacak testleri için de hazırlanıyor.

Kızılötesi Işınları İzleyecek Olan Bir Teleskop

Hubble Uzay Teleskopunun başarılı olmasından sonra NASA ve onun Avrupalı ortakları James Webb’in tasarımı ve üretimi için işbirliği yaptılar. Büyük Patlama’dan sonraki galaksilerin ilk ottaya çıkışını da gören bir yeteneğe sahip olan Hubble’dan daha büyük ve daha güçlü bir teleskop yapıldı. Yapacağı gözlemler ile bilim adamlarının evrenin detaylarını anlamasına yardım etmesinin yanı sıra uzak gezegenlerdeki yaşam belirtilerinin araştırılmasına da fırsatlar sunuyor. Teleskop, farklı cisim ve varlıkların kızılötesi ışınlarını da izleyebiliyor ve Hubble’ın göremediği yıldızları da keşfedebiliyor. Dış yüzeyi altın ile kaplanmış 18 altıgen ayna ile birlikte kızılötesi ölçümler yapılıyor.

Goddard Uzay Merkezi Ana Üs Olacak

Maryland’da bulunan Goddard Uzay Merkezi’ndeki bilim adamları, fırlatılıştaki şartlar nedeniyle teleskopu, sallayacak ve 150 desibellik şiddetli bir gürültüye bu teleskopu maruz bırakacaklar. Teleskopun cihazları uzayın soğuk ortamına dayanmasının testi için kriyojenik uygulamaların yapıldığı Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ne gidecek. Eğer testler başarılı olursa mühendisler bu teleskopu uçuş bilgisayarlarının yer aldığı uzay aracının gövdesine entegre edecek. James Webb Teleskopunun Güneş’ten korumak için tenis kortu büyüklüğünde bir kalkan takılması ve ölçümlerinin testlerden geçmesi planlanıyor. Teleskopun fırlatılması için Ariane-5 roketine yerleştirilmek üzere Fransız Guyanası’na gönderilen teleskopun maliyetinin 10 milyon dolar olması bekleniyor. Ayrıca teleskop ulaşılması zor bir yerde konumlandırılacak olmakla birlikte dünyadan yaklaşık 1,5 milyon km uzaklıkta yer alacak.