Bilim Uzay

KARA DELİKLER, YENİ BİR HAYAT MI OLACAK YOKSA SONUMUZ MU?

KARA DELİKLER YENİ BİR HAYAT MI OLACAK YOKSA SONUMUZ MU?

Her şeyi yutan bu sınırsız gücün içinde ne var? Sonsuzluk, cehennem farklı bir evrene açılan kapı, daha önce ölmüş olan bütün sevdikleriniz hepsi orada mı? Tabi bunlar iddialar ama biz hepsini değerlendireceğiz. Maceraya hazır olun ama önce kara delikleri tanımamız ve güçleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Evren gerçek canavarların evidir, onları göremeyiz ama oralarda bir yerlerde olduğunu biliyoruz. o karşılaşmak istemeyeceğimiz tehlikeli bir düşman, yanına yaklaşan her şeyi gezegenleri ve yıldızları yutan bildiğimiz evrenin en güçlüsü olan kara delikler.

Büyük güçlerine rağmen, o kadar gizliler ki bu sinsi canavarı görebildiğimiz an muhtemelen son anımız olacaktır. Ona yaklaşan her şey ölüme mahkûmdur. Kara delikler evrendeki en gizemli nesnedir, çekim güçleri sınırsızdır ki hiç bir şey onlardan kaçamaz, ışık hatta zaman bile onun gücünden kendini koruyamaz, siyah olmalarının nedeni de işte bu devasa yok etme potansiyeli, tüm galaksiyi yani trilyonlarca yıldız ve gezegeni rahatlıkla içine çekebilirler. Kara delikler bilimin ölçebildiği en üst noktadır. Orada yer çekimi, zaman ve madde bitiyor. Eğer bir kara delik güneş sistemimize yaklaşırsa, yaşayacağımız ilk şey yörüngelerinden fırlayan gökcisimlerinin dünyaya çarpması hatta gezegenlerin birbirleriyle çarpışması olur.

Dünyanın yüzeyi, cehenneme döner. Kısaca sonun başlangıcı biraz daha yaklaşınca da önce dünyayı toz haline getirir ve yavaş, yavaş emer. Kara delik için dünyayı içine çekmek hiç bir şeydir, okyanusa bir bardak su dökmekten farksız aynı zamanda kara delikler, inanılmaz derecede yoğun ve ağırlar, ne kadar ağır olduğu fikir sahibi olmak istiyorsanız bir iğne ucu büyüklüğündeki noktanın trilyonlarca gram ağırlığa geldiğini düşünün, inanılmaz bir rakam. Peki, bu canavarlar nasıl oluşuyor?

Güneşten yüzlerce kat daha büyük yıldızlar hayal edin, bu süper yıldızlardan birisi öldüğünde evrendeki en büyük patlamayı meydana getirirler, yani hipernova. Hipernova’nın bir saniyesinde açığa çıkan enerji güneşin milyarlarca yılda ürettiği enerjiden çok daha fazladır. Yaşanan patlama sonucunda, yıldızın çekirdeği içeri doğru çökmeye başlar ve işte tüm bu olay kara deliğin sadece doğumu oluyor. Buraya dikkat edin. Biz, zamanın değişmen olduğunu düşünüyoruz ama bazı durumlarda kara delikte zaman durur.

Öyle ki bir kara deliğin kıyısındaysanız geçirdiğiniz bir kaç dakika dünyada yüzlerce yıla denk gelecektir. İlginç hem de çok ilginç fakat size söylemiştim kara delikler fizik kuralılarının ve bilinen bütün yasaların yok olduğu yerlerdir. Kara deliğe yaklaştıkça yavaş, yavaş artan çekim gücünü hissedeceğiz. Daha yakın olduğu için önce ayaklarımız kara deliğe doğru yönelecek, buna bilim insanları spagetti etkisi diyor. Çünkü daha sonra incelip, uzayacak ve bir ışık hüzmesi halini alıp içeriye doğru çekileceğiz. Merkeze doğru ilerlerken önce karanlık ile karşılaşıyoruz fakat biraz daha ilerlediğimizde, evrendeki en acayip görüntüyü yakalayacağız.

Burası parlak bir göze benziyor. Gözün içindeki siyah noktaya bakın o, kara deliğin kalbi ve gideceğimiz yerde tam olarak orası. Buradan sonra sadece tahmin yürütebiliyoruz. Çünkü şuan kara deliğin kalbinde, ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey, fizik kurallarının artık olmadığı ve işte ürkütücü iddialarda buradan sonra başlıyor. Çünkü bilim insanlarına göre şuanda kara deliğin içinde ne olduğunu bilmesek de, öğrendiğimiz zaman hiç beklemediğimiz bir sürpriz ile karşılaşacağız. Hem de kimsenin beklemediği büyük bir sürprizle.

Bu konuda bazı iddialar var. İddialardan birisi şöyle; Eğer kara deliğin içine girebilirsek, bizde içeri çekilen her cisim kadar küçüleceğiz, her şey kadar küçüldüğümüz içinde aslında hiç küçülmemiş gibi olup, yeni bir evrende, yeni bir hayat ile karışılacağız. Hem de zamanın, yaşlanmanın olmadığı bir hayat. Başka bir iddiaya göre ise, kara delikler aslında birer kapı ve içeriye çekilip bu kapıdan geçtiğimiz anda bugüne kadar var olmuş herkes ve her şeyi orada görebiliriz.Yani binlerce yıl önce yaşamış ve ölmüş insanlardan tutanda, bugüne kadar yaşayanlarda dahil olmak üzere her şey.

Bu iddianın dayandığı, mantıklı bazı temellerde var. Bunu kısaca açıklayacak olursak, karşımızdaki herhangi bir insanı görebilmek için, ışığın o insana çarpıp gözümüze yansıması gerekmektedir ve bütün ışıklar daha sonra uzaya yükselirler. Uzaya yükseldikten sonrada kara delikler tarafından çekileceklerdir. Kısaca yaşayan ve ölen her canlı, her varlık aynı zamanda kara deliğin içindeki paralel bir evrende yaşamaya devam ediyor. Başka bir iddia’ya göre ise kara deliğin içi daha büyük bir gizemi barındırıyor. Cehennem, hatta bunu dini kaynaklarda geçen şu sözlere dayandırıyorlar. “Kıyamet koptuğunda güneş ve bütün yıldızlar, cehennem içinde eriyecektir.” bazı araştırmacılar bu sözleri, kara delikler olarak yorumluyor ve sonsuza kadar çıkılayamacak olan cehennemin, kara deliklerin içinde olduğunu iddia ediyorlar.

Yine onları iddialarına göre, Kara delikler her şeyi yuttuğu için, içindeki sıcaklığın trilyonlarca derece olması gerek bu da evrenin içinde bir cehennem olduğu anlamına geliyor. Başka Teorisyenlerin iddialarında geçenler ise, İnsanın tüylerini ürpertiyor. İddialar şöyle; Kara delikler aslında başka âlemler. Cinlerin ve diğer varlıkların yaşadıkları yerler. İddia sahipleri kara deliklerin içinde, bir takım Cinni varlıkların yaşadığını söylerken bu varlıkların yaşadıkları yer gibi siyah olduklarını belirtiyorlar. Kara deliğin içinde zamanın kaybolmasını da, cinlerin ömürlerinin insanlardan çok daha uzun olması ile ilişkilendiriyorlar.

Hatta daha da ilginci şöyle; Kara delikte bilinen, hiç bir madde normal haliyle kalamaz. Orada bir insan yaklaştığı andan itibaren toza dönüşür. İşte bu tamda cinler ve bir takım ruhani varlıkların yaşaması için gayet uygun ortamlar olduğunu gösteriyor, diyorlar. Tabi ki bilim adamları bu iddiaları, ciddiye almıyor ve bunları birer fantastik hayal ürünü olarak görüyorlar. Kim bilir belki öyledir, belki de değildir. Başka Teorisyenlere göre de, Kıyametin kopması kara delikler nedeniyle olacak. Bir kara delik Güneş sistemimize yaklaşacak ve her şeyi toz haline çevirip yok edecek. Bunu şuan ki yaşamın sonu olurken, kıyametinde gerçekleşmesi olarak düşünüyorlar. Bazı gökbilimciler ise, evrene paralel kapıların olduğunu düşünüyorlar.

Yani bir kara delikten girersek, bir kapı gibi kara delik bizi başka bir evrene fırlatacaktır. Dünya benzeri bir yaşamın olduğu fakat henüz anlayamadığımız farklı bir evrene, Paralel Evrenler tartışması son zamanlarda bilim dünyasında büyük tartışmalara yol açıyor. Bazı bilim adamları, bizimle aynı görüntüye sahip yani ikizimiz olan insanların, bizimle aynı anda benzer bir hayatı, paralel evrende yaşadıklarını düşünüyorlar. Ve kara delikler bu evrenlere açılan kapılar olabilir. Bununla ilgili birçok delil ve çalışmada var. Fakat bu teorilerin zeminine bu yazımızda inmeyeceğiz. Kim bilir belki bilim bir gün her şeyi acımasızca yutan, devasa kara deliklerin gücünü çözebilir ve bizim için bilinmeyen kapıları açabilir ya da kara delikler cehennemin kendisi de olabilir. Bunu bize zaman gösterecek. Şimdilik ise kara delikle karşılaşmamak en iyisi gibi gözüküyor. Çünkü hakkında çokta fazla bilgi sahibi olmadığımız canavarların içinde neler döndüğünü ve bize neler yapabileceklerini henüz bilmiyoruz.

admin

yorum

Yorum yazmak için tıklayın