Bilim Uzay

KENDİ BAŞINA DÖNEN HEYKEL? YOKSA RUHUNU MU ARIYOR?

KENDİ BAŞINA DÖNEN HEYKEL? YOKSA RUHUNU MU ARIYOR?

İngiltere Manchester şehrinde bir müzede bulunan ve 80 yıldır sergilenen, hızlandırılmış görüntüleri gören yetkililer gördükleri karşısında neye uğradıklarını şaşırmışlardır. Neb-Senu adlı bu heykel, 30 cm uzunluğundadır ve milattan önce 1800 yıllarına ait bir heykeldir. Heykelin kendi çevresinde ve kendi iradesiyle hiçbir dış etki olmadan nasıl döndü hala çözülememiş bir sırdır.

Manchester Müzesi’nde Mısır bilimci olarak çalışan, Campbell Price şunları söylemiştir. “Sanırsam müzenin antik bir lanete uğramış olabileceğidir”  Mısır bilimci gazete de yapmış olduğu konuşmasında “Heykelin bulunduğu dolabın anahtarının sadece kendisinde olduğunu ve kendisinden başka kimsen o dolabı açmasının imkânsız” olduğundan bahsetmiştir ve bu durumdan dolayı heykelin kendi etrafından dönmesini çok tuhaf bir olay olarak nitelendirmiştir.

Price, Heykelin yerinden oynadığını bir gün fark ettim ve düzeltmek amaçlı dolabı açtım ve heykeli düzgün bir şekilde tekrar yerleştirdim. Ancak, bir gün sonra tekrar kendi ekseninde döndüğünü gördüm ve bu durumu yetkililere bildirdim, araştırılması için video çekimi yaptık ve hızlandırılmış bir şekilde seyrettiğimiz de, çıplak gözle görülmesinin imkânsız olduğunu ancak hızlandırılmış çekimde bariz biçimde kendi etrafından döndüğünü tespit ettik demiştir.

Heykel hakkında verilen bilgilerde, milattan önce 1800 yıllara ait olan heykelin, binlerce yıl boyunca bir mumya ile yattığı söylenmiştir. Eski Mısır’da Mısırlılar ölenlerin ayaklarının yanına diğer dünyaya götürmesi için değerli eşyalar koyardı, yani mumyalar bazı eşyalarla birlikte gömülürdü bunu neredeyse hepimiz bilmekteyiz. Peki neden bu heykeller mumyalar ile birlikte gömülürdü? Diye soracak olursanız, Heykeller mumya olan kişinin ruhunu diğer tarafa taşıyacak araç olarak gördüklerinden dolayıdır.

Konu hakkında ortaya başka bir teori daha atılmıştır. Manchester Üniversitesi’nde Fizikçi olan Brain, konuya çok farklı bir açıklama getirmiştir. Brain hareketlerin sürtünme kuvvetinden meydana geldiğini öne sürerek heykelin kıvrımlı yüzeyi ile cam yüzeyi ile etkileşimi hareketi doğuruyor olabilir ifadesini kullanmıştır. Brain ancak, heykel 10 yıldır müzede duruyor ve geçmişte böyle bir olay yaşanmazken şimdi kendi ekseninde mükemmel bir daire nasıl çizebilir bunu anlamak çok zor diye yorumda bulunmuştur.

Gerçekten de mısırlıların dediği gibi birlikte gömülmüş olan mumya, ruhunu mu aramaktadır ?