Bilim Uzay

NASA NEYİ 40 YILDIR SAKLADI BİZLERDEN?

Apollo ay programı sırasında, Amerikan Havacılık ve Uzay dairesi NASA’nın Lunar Receiving Laboratuarın da Data ve Fotoğraf kontrol departmanının eski yöneticisi olan Ken Johnston, ciddi açıklamalarda bulundu. Amerikan astronotlarının Ay’a indiklerinde eski harabeler ve daha önce bilinmeyen bir teknoloji bulduklarını söyledi. Astronotlar buldukları nesnelerin fotoğraflarını çektiler, ama NASA resimleri Johnston’a yok etmelerini emretti. Ancak, Johnston emre uymadı. ABD hükümetinin bu bilgiyi 40 yıldır gizlediğini söyledi.

Johnston’un iddiaları “Karanlık Misyon: NASA’nın Gizli Tarihi” adlı kitapta ortaya konuyor. Kitabın, ortak yazarları eski NASA danışmanı ve CBS bilim danışmanı Richard C. Hoagland ve Mike Bara, Aerospace mühendislik danışmanı, kitapta ki düşük kalitedeki resimler camdan yapılmış kubbeye benzer yapıların, taş kulelerin ve havada asılı kalelerin yıkıntılarını gösteriyor. Kitabın yazarları Sovyetler birliği ile Ay yarışı başlatan Başkan Kennedy’nin aslında dünya dışı teknolojileri, Moskova ile paylaşmaya niyetli olduğunu düşünüyor.

Öte yandan NASA’nın 40 yıl önce çektiği fotoğrafın üzerinde ki küçük bir ayrıntı Ay’la ilgili yeni bir iddiayı ortaya çıkardı. Ay’a Neil Armstrong, Edwin Aldrin ve Michael Colins’den önce belirlenmeyen bir cisim indiği, ABD’li bilim adamlarının bunu fark ettiği ancak Ay’a gitme görevini tehlikeye atmamak için 40 yıl boyunca bu fotoğrafların sır gibi saklandığı belirtildi. Resim büyütüldüğünde üzeri siyah, altı beyaz, dikdörtgen kule gibi bir yapı göze çarpıyor. NASA’nın AS11-40-5854HR katalog numarasıyla sakladığı fotoğrafta Ay’ın üzerinde konuşlanan belirsiz cismin gölgesi de fark ediliyor.

Bilim adamları gölgesi olan, bu cismin Ay’a ait olmadığını belirtiyor ve şu soruyu tartışıyorlar. Ay’a Neil Armstrong’dan önce başkaları mı indi? Ay’ın Dünya’dan görülmeyen karanlık tarafından bir uzaylı üssü olduğu iddiaları yıllardır sürüyor. İngiliz Sun gazetesinin yayımladığı görüntülerde, bir vadinin içinde bulunan ve bir askeri Havaalanını andıran üssün çevresinde dağlar bulunuyor.

Bilim adamları, yeni elde edilen kanıtlarla, Ay’ın bazı astronomların düşdüğü gibi tamamen ölü bir yer olmadığını öne sürüyor ve Ay yüzeyinde zaman, zaman yoğun bir hareketlilik gözlendiğini belirtiyorlar. Uzun aralıklarla da olsa Ay yüzeyinde değişiklikler olduğu rapor ediliyor. Eski ABD Donanma İstihbarat görevlisi Milton Cooper’da, Ay üzerinde bulunan ve istihbaratçıların “Uzaylı Üssü Luna” olarak adlandırdıkları bir üstten söz etmişti.

Cooper’a göre, Ay’ın uzak kesimlerinde bulunan bu uzaylı üssü Ay’a inen Apollo astronotları tarafından da görülmüş ve filme alınmıştı. Ana gemi adı verilen devasa uzay gemilerinin bulunduğu bu üstte, çok büyük makineler kullanılarak maden çalışmaları da yapıldığı iddia ediliyor.