Bilim Uzay

NASA’YI BİLE ŞAŞIRTAN İBLİS GEZEGENİ!

Bu ilginç hikâyeyi hepinizin okumak isteyeceğinize eminim, çok uzaklara yolculuğa çıkıyoruz. Hem de NASA’nın kara gezegenler ya da iblis ismini verdiği ve sırlarla dolu gezegenlere gidiyoruz. Bu yolculukta korkunuzun üstesinden gelmelisiniz, çünkü uğrayacağımız yerde hiç bir canlı hayatta kalamaz.

Gördüğünüz uzay aracının ismi Voyager 1, inanılması güç ama tam 80.000 bin km hızla ilerliyor. Bize evrenin bilinmeyen karanlığından haberler gönderiyor, son zamanlarda ilginç sinyaller vermeye başlamıştı inanılmaz derecede karmaşık sinyaller ve fotoğraflar, bilim adamları incelediğinde bir takım karanlık cisimler gördüler. Bunlar devasa cisimlerdi fakat resimler çoğaldıkça aslında bu karanlık varlıkların çok garip gezegenler olduğunu anladılar.

İnanılmaz boyutlardaki gezegenler. Bilim adamları, neden bu kadar karanlık olduğunu hala bulamadılar fakat sıklıkla yağmur yağdığını biliyoruz. yağan yağmurlar ise su değil büyük kayalar sıcaklık ise 3000 derece, tam anlamıyla sıcak hem de çok sıcak, buna rağmen gezegenin bazı yerlerinde buz dağları var anlayacağınız içerisi tam bir karmaşa halinde uzaktan devasa bir karanlık olarak görülen gezegen, şaşırtıcı bir derece de aslında bir yıldız kadar parlak fakat cehennem kadar da sıcak, içeride volkanlar kaynıyor, derelerde erimiş demir ve Altın akıyor.

Buraya kadar olan kısmı sizi pek de şaşırtmamış olabilir fakat bilim adamları, kara gezegenden gelen sinyalleri taradıkların da, hiç beklemedikleri bir şey ile karşılaştılar. Ses dalgalarına dönüştürülen sinyaller, NASA’da şok etkisi yarattı çünkü gezegenden bir takım hayvan sesleri, aslan kükremeleri, kurt ulumaları, devasa patlamalar hatta kahkaha sesleri geliyordu.

Sinyallerin analizinde bir hata olduğunu düşünen bilim adamları, tekrar ve tekrar verileri analiz ettiler fakat sonuç hep aynıydı, duyulan Kurt ulumaları, Aslan kükremeleri o kadar kuvvetliydi ki böyle bir ses dünyada olsa herkes tarafından işitilebilirdi. Patlama sesi açıklanabilir zira 3000 derece sıcaklıkta hiç bir madde katı kalamaz ve bu sıcaklık devasa enerjilerin açığa çıkmasına yani büyük patlamalara neden olabilir, ancak diğer sesleri anlamlandırmak neredeyse imkânsız.

NASA, bu nedenle gezegene ikinci bir isim daha verdi İblis Gezegeni. Seslerin kaynakları ve İblis Gezegen’in yapısı tam olarak hala anlaşılamadı, yoğun sıcaklığı ve uzaklığı nedeniyle üretilen hiç bir uzay aracı indirmekte imkansız. Tres 2b isimli gezegen sanırım uzun süre sır olarak kalacak.