Teknoloji

Son 10 Yılın En İyi 7 Teknolojisi

Ennui single-origin coffee crucifix, irony PBR squid sriracha. Kale chips slow-carb gastropub DIY, wayfarers Williamsburg lo-fi distillery +1 kitsch tofu Marfa beard.

1- E-Kitap okuyucusu

Amazon tarafından piyasaya sürülen ilk Kindle. 2017 yılında piyasaya sürüldü. Yayıncılık alanında büyük bir gelişmeye neden olan bu müthiş icat, bugün milyonlarca insan tarafından kullanılıyor.

 

2- Güneş çatıları

 İlk örnekleri 2005 yılında piyasaya sürüldü. Bu güneş çatıları normal bir çatı gibi gözükse de, güneş enerjisi ile birlikte evin tüm elektrik ihtiyacını karşılamaya yetiyor ve gerçekten hem ülke ekonomisine hem de doğanın korunması için harika bir fikir.

 

3-Sürücüsüz araçlar

Google’ın 2008 yılında başlattığı bu proje ABD’nin bir çok şehrinde denendi ve olumlu sonuçlar aldı. Büyük ihtimalle ilerleyen yıllarda insanlar alışacaktır.Sürücüsüz araç projesi dünya genelin de olan, kazaları büyük oranda düşürecektir ve insan can kaybı da azalacaktır.

4-İnsansı robotlar

İnsansı robotların geliştirilmesi için 2013 ve 2014 yılları oldukça önemliydi. Bugün insansı robotların hareket kabiliyetleri ve kodları epey gelişkin ve kimileri için korkutucu düzeylerde…

 

5-Çok kullanımlı roketler

Uzaya gönderilen roketler, 2015’in Kasım ayına kadar yalnızca tek bir sefer kullanılabiliyordu. Blue Origin ve SpaceX isimli şirketlerin bir ay arayla ürettikleri roketler ise tekrar kullanımı mümkün kılıyor ve böylece uzay yolculuğunu masraflı yapan en önemli etkenlerden biri ortadan kalkmış oluyor

 

6-HoverBoard

Henüz Geleceğe Dönüş filminde gördüklerimiz kadar geliştirilememiş olsa da, 2013 yılında Kickstarter’da başlatılan bir kampanya ile görücüye çıkan Hoverboard’lar son 10 yılın önemli gelişmeleri arasında yer alıyor.

 

7-Tesla güç duvarı

Tesla, 2015 yılında eviniz için batarya görevi görecek “Powerwall” isimli ürünü tanıttı. Powerwall, bugün iki odalı bir evin elektriğini tek bir şarjla gün boyu sağlayabiliyor.

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın