Bilim Uzay

UZAY KİME AİT YADA KİMLERİN?

UZAY KİMİN VE KİMLERE AİT

Dünya, bizim için büyük ama evrensel boyutlarda, bir toz tanesi diyebileceğimiz kadar küçüktür ve bizler, evrende evimiz, yuvamız olan evrensel boyutlara göre ufacık gezegenimiz olan dünyanın üzerinde yaşamaktayız. Çalışıyoruz, hayatımızı kazanıyoruz ve en önemli olan yaşamak için kendimize arazi ve bir ev satın almaya çalışıyoruz. Dünya evrensel boyutlarda ufacık, bizim hayatımız boyunca çalışıp didindiğimiz aldığımız 100 metrekare bir daire sanırım evrensel boyutta bir anlam taşımayacak kadar ufak olacaktır.

 Ucu bucağı olmayan, aklımızın alamayacağı kadar büyük olan evrende bulunan dünyanın üzerinde sahip olduğumuz 100 metrekarelik bir evi alırken kimden aldığımızı bilmekteyiz ve ya aldıktan sonra bizim olduğuna dair tapu ile bunu tescil edebiliyoruz. Dünya da bunu yapabiliyoruz, peki uzun zamandır seyrettiğimiz hakkında her zaman araştırma yaptığımız, evren ve evrende bulunan trilyonlarca gezegen kime ait? Yakın zamanda bildiğiniz üzere Mars One projesi adı altında Marsa gidilecek ve orada bir koloni kurulacak peki o zaman Mars toprağı kime ait olacak.

 Uzayın bir tapusu var mı? varsa bu tapu nereden alınıyor yada oraya gidip koloniyi kuran Devlet’e mi ait olacak? Bundan bir kaç yıl önce belki biliyorsunuzdur belki de ilk defa duyacaksınız, Aydan arazi satıldı ve birçok kişi Ay’dan arazi aldı. İnternet üzerinden gerçekleştirilen bu satışta birçok ünlü Ay’dan toprak satın aldı. Ay’dan arazi satışını bir kenara bırakalım ve daha eskiye gidelim. 1756 yılında Alman asıllı Martin Jürgens yaptıkları yardım karşılığında Ay’ı Prusya kralına hediye etmiştir. Peki bu Ay kimin ki her önüne gelen dönüm,dönüm satıyor yada toptan hediye ediyor.

 İşte bu ve buna benzer olaylar karşısında, 1962 yılında UNOOSA kurulmuştur, açılımı ise Birleşmiş Milletler Dış Uzay Dairesi demektir. Kurulduktan sonra ilk olarak dış Uzay anlaşması altında bir belge yayınlamıştır, yayınlanan bu belgeden sonra Uluslar Arası Hukuk ritarürün e Uzay Hukuku olarak giriş yapmıştır. Türkiye’nin de içerisinde bulunan 102 Ülke tarafından tanınan ve onaylanan bu antlaşmaya göre Uzay Hukuku hususlarıyla belirlenmiştir. Peki, belgede neler yazıyor diyecek olursanız hemen bir göz atalım.

 Uzay keşifleri tüm ülkelerin yararını içerecek şekilde yapılır.

Uzay keşifleri yapmak ve uzayı kullanmak konusunda bütün ülkeler bağımsızdır.

Uzay hiç bir ülke tarafından işgal edilemez ve egemenlik altına alınamaz.

Ülkelerin gerek dünyanın yörüngesine gerekse uzayda ki herhangibi bir gök cismine Nükleer silah benzeri imha edici materyaller koyamaz.

Ay ve tüm gök cisimleri sadece barışçıl amaçlara hizmet edecek şekilde kullanılabilir.

Ulusal Uzay faaliyetleri ve bu faaliyetler sırasında meydana gelen zararlardan devletler mes’uldür.

 Anlaşmada yazan bu kurallara gerçekten uyacaklar mı ya da uyuyorlar mı bunu zaman ilerledikçe ve biz insanlar uzaya açıldıkça göreceğiz. Bu antlaşmadan ayrıca başka bir antlaşma bulunmaktadır, bu antlaşma Ay hakkındadır. Ay hakkında yazılan antlaşmanın 11. maddesinde açık bir dille Ay ve diğer gök cisimlerinin kimsenin mülkiyeti olmayacağını ve insanlığın ortak mirası olduğu yazılmıştır.