Bilim Uzay

YENİ GEZEGENİN BULGUSU ORTAYA ÇIKIYOR; KENDİ GÜNEŞ SİSTEMİMİZE KARŞI UZAKTAKİ GÜNEŞ SİSTEMİ!

Gökbilimci Andrew Vanderburg ve Google’dan Christopher Shallue tarafından uzak yıldız Kepler-90’ı çevreleyen sekizinci gezegenin keşfi, en çok bilinen gezegen sayısına sahip olan güneş sistemimizin statüsünü bozuyor.

NASA’nın Kepler uzay teleskopundaki verilerdeki gezegenleri bulmak için bilgisayarları kullanarak keşfedilen Kepler-90, sıcak, kayalık bir gezegen buldu. Kepler, bir gezegenin bir yıldızın üstünden geçerken parlaklığın ufacık değişimini tespit ederek güneş sisteminin ötesindeki uzak gezegenleri ya da dış gezegenleri bulmayı amaçlar.

Vanderburg ve Shallue, Kepler tarafından kaydedilen uzak yıldızlardan gelen ışık okumalarında, bir ekstoplanet işaretlerini nasıl tespit edeceğini öğrenmek için bir araya geldi.

Vanderburg, “Güneş sistemimizin gezegenleri binlerce yıl önce keşfedildiğinden bu yana ilk kez, güneş sistemimizin gezegenlerin tek kayıt tutucusu olmadığından emin.” İfadesinde bulundu.

“Kepler-90 yıldızlı sistem, güneş sistemimizin mini bir versiyonudur. İçinde küçük gezegenleri ve dışarıdaki büyük gezegenleri var, ancak her şey çok daha yakından incelenebilme imkânı sunuyor.” dedi Vanderburg.

Kepler verisine, insan beyninde bulunan bir sinir ağına benzer bir sinir ağı uygulama fikri Shallue’dan geldi.

Shallue, “Makine öğrenimi, insanların arama yapamayacağı kadar çok veri bulunduğu durumlarda gerçekten tek yöntem olabiliyor.” dedi.

Kepler-90, 2013’te ilk yedi gezegen sistemi olarak şimdiden damgasını vurmuştu ancak sekizinci gezegenden gelen sinyal o kadar zayıftı ki, önceki yöntemlerle tespit edilmesi olanaksızdı.

Vanderburg, “Bir sürü yanlış değerlendirilen gezegenimiz var ama aynı zamanda daha gerçek gezegenlerimiz de var” dedi. “Mücevher bulmak için kayalar arasından eliyor gibiyiz. Daha ince bir elek varsa, daha fazla kayalık yakalayacaksınız, aynı zamanda daha fazla mücevher de yakalayabilirsiniz. ” ifadelerinde bulundu.

Kepler-90 bu nörol sistem tarafından yok sayılan tek mücevherdi denilemez, bulunduğu halde sisteme kurban giden birçok gezegen vardır.